Vajinal Mantardan Korunmak İçin Ne Yapmalı_
Temmuz 2, 2020

Vajinal Mantardan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

ile admin

Vajinal mantar enfeksiyonları ergenlik döneminden itibaren kadınların her yaşında karşılaşabildikleri problemlerden biridir. Bu nedenle bu enfekisyondan korunmak için nasıl davranılacağı bilinmeli ve çok dikkatli olunmalıdır. Aksi halde, ne şiddette bir enfeksiyonla yüzleşileceği bilinemez ve ciddi tedavi süreçleri gerekli olabilir. Bu durumun ortaya çıkma riski kişinin yaptığı birtakım hatalar ile daha da artabilir. Bu nedenle vajinal mantardan korunmak için ne yapılmalı, konusunu çok iyi bilmelisiniz.

Vajinal Duş Yapmamalı

Vajinal mantardan korunmak için kadınlar sıklıkla vajina içine duş aldırır. Ancak vajinadan salgılanan sıvılar zaten iç kısmını kendi kendine temizler.

Salgılanan bu sıvı dış ortam ile temas etmediğinden tamamen steril ve mikroorganizmasız olarak vücuttan çıkar ve tüm vajinayı yıkar.

Kişi çeşme suyu (ya da hazır su ile bile bunu yapmaya kalkması doğru değildir) ile vajinasına suyun içerisinden birçok bakteri ve mantarın girmesine izin vermiş olur. Bu da enfeksiyon ihtimalini arttırır.

Vajina Temizliğinde Yön Kuralı

Boşaltım işlemini gerçekleştirdikten sonra ister gaita ister idrar olsun mendil ile kurulama yaparken mendilin yönüne dikkat edilmelidir.

 Mendilin yönü her zaman önden arkaya şeklinde olmalıdır. 

Bunun nedeni diğer yönden yapıldığı zaman anüste yer alan yoğun bakteri ve mantarların bir kısmını vajinaya doğru yaklaştırmış oluruz. Bu da mantar enfeksiyonu riskini arttırır.

İç Çamaşırı Günlük Değişmeli

İç çamaşırınızı değiştirme alışkanlığınız günlük şekilde olmalıdır. Kadınlarda vajina kendi ıslaklığını ve sterilliğini korumak için sürekli olarak salgı üretir. Bu da çamaşırın nemlenmesine neden olur. 

Nemli bir ortam tüm patolojik mikroorganizmaların çoğalması için en uygun ortamı yaratır. Özellikle mantarlar nemli ve ıslak ortamlarda oldukça hızlı ürerler.

Bu nedenle çamaşırın kuru olmasına ve günlük değiştirilmesine dikkat edilmelidir.

Pamuklu Çamaşırlar Giyin

Çamaşırların vajina salgıları nedeni ile oluşan nemliliğini dengeli bir şekilde giderebilmek için pamuklu olmalarına dikkat etmelisiniz.

Salgı nedeni ile oluşan ıslaklıklar pamuklu çamaşırlarda çamaşırın iç kısmına doğru emilir. Bu da nem miktarını azaltır.

Çamaşırlar pamuklu olmadığı zaman yüzey daha uzun süre ıslak şekilde kalır ve bu da mantarların çoğalması daha da kolaylaşır. 

Parfümlü Tuvalet Kağıdı Kullanmayın

Parfümlü tuvalet kağıdı ya da ıslak mendil gibi kimyasal içerikli ürünler ile vajinanın dış kısmını silmemelisiniz.

Bu kimyasallar uzun süre bölgede kalır. Vücut da yabancı olarak algıladığı için vajinayı korumak adına daha çok sıvı üretebilir. Ya da kişinin alerjisi var ise kızarıklık ve tahriş olma gibi sorunlar da meydana gelebilir. Bu durumda bakteriler ve mantarlar çoğalır. Kişinin enfeksiyon kapma riski artar. 

Cinsel Birleşmede Güvenlik

Partnerinizin mantar enfeksiyonu taşıyıp taşımadığını bilmiyorsanız, korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin. Sadece mantar değil, güvensiz cinsel birleşme birçok problemi beraberinde getirebilir. Ancak mantar en yaygın görülen durumdur.

Kaynakça:

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/vajinal-enfeksiyondan-korunma-yollari-40095315

http://www.leventhastanesi.com.tr/saglik-rehberi/vajinal-mantar-enfeksiyonu-belirtileri-tedavisi