Vajinal Mantar Tedavisinde Sirke Nasıl Kullanılır?
Eylül 29, 2020

Vajinal Mantar Tedavisinde Sirke Nasıl Kullanılır?

ile admin

Vajinal mantar, kadınların korkulu rüyası ve yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Vücudun sahip olduğu savunma mekanizmasında meydana gelecek herhangi bir ahraz halinde etkinleşen mantar bakterileri, kısa zamanda yayılır ve sancılı bir süreci ortaya çıkarır. Vajina mantarı tedavisi da bu anlamda yaygın uygulanan tedavilerden birisidir. Hanımların pek çoğu ilaç kullanmadan bu sorunu ekarte edebilecekleri yöntemler arar ki, vajinal mantar tedavisinde sirke nasıl kullanılır? Sorusu da bu noktada sık sorulan sorulardan bir tanesidir.

Vajina mantarı, vücudumuzdaki faydalı bakteriler tarafından baskı altında tutulan mantar bakterisinin serbest kalması neticesinde ortaya çıkan hastalıktır. Bu sorunun hafife alınması doğru değildir ki, zaten ilerlemiş mantar vakalarında şiddetli acı ve kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Yani mantar vücudumuz için faydalı bir bakteri değildir.

Fakat her şeye rağmen, belli periyotlarda, nasıl ki diğer hastalıklara olan direncimizi kaybediyorsak, mantarlara olan direncimizi de yitirebiliriz. Bu durumda ortaya çıkan enfeksiyonun tedavisi için ise medikal ilaçlar ve doğal yöntemler kullanılabilmektedir.

Sirke Mantarı Öldürür mü?

Sirke; bir asit türü olmakla birlikte, fermente bir üründür. Yani sirke içerisinde maya, yani faydalı bakteriler bulunur. Sirkenin vajina mantarı üzerinde etkili olmasını sağlayan en önemli özelliği ise malik asit içeriyor olmasıdır. Bu asit antibakteriyel ve antifungal bir asit olmasının yanında, örneğin elma sirkesi içerisinde faydalı bakterilerin yaşamasına da izin verir. Yan elma sirkesi bir çok faydalı bakterinin vücudumuza katılmasına yol açarken, doğrudan zararlı bakterileri yok edebilir.

Ancak çok açık biçimde ifade edilmesi gerekir ki, elma sirkesi ile yapılacak vajina mantarı tedavisi, hekimin uygulayacağı ve farmakolojik özellikleri bulunan ilaçların kullanılacağı ilaçlarla yapılacak tedavinin alternatifi değildir. Hiçbir şekilde tıbbi protokoller bu tedavi için aksatılmamalı ve onların yerine bu tedavi yöntemi kullanılmamalıdır. Kaldı ki bu uygulama hekim tarafından da kullanmanız yönünde size tavsiye edilebilir.

Vajina Mantarı Tedavisinde Sirke Kullanımı

Vajina mantarı için sirke, haricen ve ağızdan alma biçiminde kullanılabilir. Ancak hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, öncelikle hekimden bu uygulamanın sizin için uygun olup olmadığı noktasında onay almanız doğru olur. Zira sirke her ne kadar medikal bir ürün değilse de, sahip olduğunuz diğer hastalıklarla çakışabilir ve beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ağız Yolu İle Sirke Tüketmek

Vajina mantarı için elma sirkesini kullanmanın birkaç yolundan bahsedilebilir. Bunların birincisi sirkenin ağızdan alınmasıdır. Sirke uygun miktarlarda tüketilmesi halinde vücut için son derece faydalı bir maddedir ve doğrudan bağışıklık sistemini geliştirirken, sindirim ve boşaltım sistemi florasını düzenler.

Fakat sirke oldukça yoğun bir asittir. Bu nedenle; ülser, reflü, gastrit ve kolit gibi rahatsızlıkları olanların sirke tüketmeden önce hekimden onay almaları daha uygun olacaktır. Özellikle mide asiti problemleri olanların sirke tüketimine çok dikkat etmesi gerekir. Aktif ülseri olanlar ve mide kanaması geçirmiş ve/veya bu riski devam edenler için sirkenin ağızdan alınması ciddi bir risktir.

Eğer herhangi bir engel yoksa günlük bir çorba kaşığı sirkeyi, salatalarda kullanarak alabilir veya su ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Orta ve uzun vadede bu besin alımı süreci, genel sağlığınıza ve vajina mantarı sorununuza etki etmesi beklenen bir işlemdir.

Sirke İle Vajina Pansumanı

Sirke; içerdiği asit ile mantarlar ve bakteriler üzeride yok edici etkiye sahiptir. Mantar enfeksiyonu, sirke ile temizlenebilmektedir. Ancak sirkenin doğrudan vajinaya uygulanması yakıcı bir etki ortaya çıkarabileceğinden, sirkeyi vajinaya uygulamadan önce sulandırmanız gerekir.

Bir kabın içerisinde bir çay bardağı elma sirkesi ve bir çay bardağı su koyarak karıştırın. Karışımın içerisinde uygun miktarda steril pamuğu batırıp, vajina üzerine koyun. Bu şekilde 10 ile 15 dakika bekleyin. Her ne kadar sirkeyi sulandırmış olsanız da, belli bir miktar yakma etkisi olacaktır. Buna dayanabildiğiniz kadar dayanın.

Yalnız kesinlikle sirkeli pamuğu vajina içerisine sokmayın ve vajina kanalına sirke kaçmasına izin vermeyin. Bu işlem sadece haricen yapılması gereken bir işlemdir. Sürecin sonunda vajina yüzeyini sadece su ile durulayın (vajina duşu yapmadan) ve kurulayın. Bu sürecin ardından pamuklu iç çamaşırları kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Küvet Uygulaması

Günümüzde banyolarda küvet kullanılmaktan vazgeçilmiş olsa da, pansumana benzer bir uygulama sirkeli suyun içerisinde zaman geçirerek de yapılabilir. Eğer bir küvetiniz varsa, küvet içerisine yarım litre kadar sirke ekleyip, doldurabilir ve bu su içerisinde yarım saat kadar bekleyebilirsiniz. Ancak bu esnada, sirkeli suyun vajinaya ulaşmasına izin vermelisiniz. Bacaklarınızı dizden büküp, vajina içerisine su kaçmayacak biçimde yüzeyinin su ile temasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde sadece vajina değil, vücudunuzun tamamında sirkenin faydalı etkilerini görebilmeniz mümkün olacaktır. Oldukça iyi bir dezenfektan olan sirke, tüm vücudunuz için faydalı olacaktır.

Tekrar altını çizmek gerekir ki, vajinal mantar tedavisinde sirke nasıl kullanılır? Sorusuna aldığınız cevabı, mutlak bir tedavi olarak hekim kontrolüne başvurmaksızın kullanmanız sakıncalı olabilir. Buradan edineceğiniz bilgiyi hekiminize teyit ettirip, eğer sizin için uygun ise kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Zira bu zaten tek başına bir tedavi değil, alternatif olarak tedaviye yardımcı bir uygulama olarak tanımlanabilir.

Kaynakça:

http://blog.milliyet.com.tr/vajinal-mantar-tedavisi-evde-uygulanabilir-21-dogal–bitkisel-tedavi-yontemi/Blog/?BlogNo=589408

http://www.journalagent.com/integratiftip/pdfs/INTG-83703-CASE_REPORT-OZEN.pdf