Vajinal Mantar Tedavisi Ne Kadar Sürer_
Temmuz 6, 2020

Vajinal Mantar Tedavisi Ne Kadar Sürer?

ile admin

Vajinal mantar sık görülen bir enfeksiyondur. Yayılma durumuna ve enfeksiyonun türüne bağlı olarak ciddi etkileri olabilir. Bunun yanında elbette bu faktörler tedavi sürecini de etkiler. Vajina mantarı ile karşı karşıya kalan hanımların yaygın biçimde sorduğu soruların başında ise, vajinal mantar tedavisi ne kadar sürer? Sorusu gelmektedir.

Aslında tedavi süreci pek çok hasta tarafından çok fazla büyütülür. Günümüzde kullanılan modern ilaçlar ile yan etkileri daha düşük tedaviler geliştirilmiş ve sorunun çözümü için en az sancılı süreç temin edilmiştir.

Vajinal mantar enfeksiyonu problemi yaşayan kadınlarda sorunun çözümü için tablet ve ovul şeklinde ilaç tedavileri uygulanabilir. Burada nasıl bir planlama yapılacağı hastanın yaşadığı problemin yoğunluğuna göre belirlenir.

Vajinal Mantar Tedavi Süreci

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinin süresi net bir şekilde belirlenemez. Bireyin hastalık belirtileri, hastalığının şiddeti, var olan başka hastalıkları vb. durumlar nedeni ile tedavi süresi bireyden bireye farklılık arz eder.

Vajinal mantar tedavisi sürecinde hastalık tek seferlik ovul kullanımı ile geçebilir ve hekim tarafından basit kremler vb. uygulamalar önerilebilir.

Ancak bu daha hafif ve başlangıç aşamasında olan kadın hastalarda geçerlidir.

Başka bireylerde birkaç hafta ya da birkaç ay da ilaç kullanımına devam edilebilir. Bu durum ise daha çok durumu ilk zamanlar göz ardı etmiş ve problemin daha da ilerlemesine neden olmuş hastaların başına gelmektedir.

Her iki durumda da günlük olarak ilaçlara ek şekilde uygulanabilecek ve hastalığın tedavi süresini kısaltabilecek birtakım eylemler vardır.

  • Günde bir veya birden fazla iç çamaşırlar değiştirilmelidir ve kuru olduğundan emin olunmalıdır.
  • Ev yapımı doğal fermente lahana turşusu bu hastalara oldukça yardımcı olur ve mantarların sayısının azalmasına, bölgenin normal florasına dönmesine katkıda bulunur.
  • Düzenli şekilde kefir içmek de bu bireylerde vajina florasını normale döndürmek için yardımcı bir uygulamadır.
  • Vajinaya bu dönemde ve iyileşme sonrasında da kesinlikle duş aldırılmamalıdır. Vajinanın kendi yapısını korumaya özen gösterilmelidir.
  • Bu dönemde ve iyileşme sonrası dönemde parfümlü tuvalet kağıdı, ıslak mendil, vajina için üretilen kozmetik temizleyici jeller vb. kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tür ürünlerin içerisindeki kimyasallar tedavinin süresini daha da uzatmaya neden olabilir.
  • Tedavi sürecinde çok dar kıyafetler giymemelisiniz. Bu tür kıyafetler kaşıntı belirtisini arttırabilir ve gün içerisinde daha da zorlanmanıza neden olabilir. Ayrıca uzun süre boyunca dar giysilerin giyilmesi vajinanın nemlilik oranında artış olmasına yol açabilir.

Tedavinin süresini kısaltmak kişinin doğru vajina bakımını sağlaması ile gerçekleşebilir. Bunun için yukarıda sayılan durumlara ve kişiye özgü olarak doktoru tarafından verilen önerilere kulak kabartmak önemlidir.

Tedavide en yüksek verim hastalık erken teşhis edildiğinde alınabilir. Bunun için de kişi kendisinde mantar enfeksiyonu belirtilerini fark eder etmez bir jinekologa başvurmalıdır. Bu durumdan dolayı kesinlikle çekinmemeli ve hastalığın ilerlemesine ya da kendi kendine çözülmesine izin vermemelidir.

Kaynakça:

https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/vajinal-mantar/

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/vajinal-mantar-kac-gunde-gecmeli-vajinal-mantar-belirtileri-1szcu/