Vajinal Mantar Tedavi Edilmezse Ne Olur_
Temmuz 6, 2020

Vajinal Mantar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

ile admin

Mantar enfeksiyonları vücudun neresinde görülürse görülsün, oldukça ciddi etkileri olan sorunlardır. Gün ışığına maruz kalmayan, nemli ve sıcak ortamlar mantarların yaşayabilmesi için ideal ortamdır ki, zaten vajinal mantar vakalarının en çok görülen mantar enfeksiyonları olmasının temelinde de bu yatar. Tabii bu hastalıkla baş etmek çok kolay değildir. Uzun ve zorlu bir süreci kapsayabilen bu tedaviyi yaptırmadan iyileşebilmek ise neredeyse imkansızdır. Pekiyi bu tedavi yapılmazsa, orta ve uzun vadede ne olur? Vajinal mantar tedavisi yapılmazsa ne olur? Hastalık derinleşir mi, yoksa kendiliğinden iyileşir mi?

Vajina bakımı kişinin üreme organlarının sağlığı ve genel sağlık durumu için oldukça önemli bir konudur. İç üreme organlarında görülen problemler yanlış vajina bakımı yapıldığında ya da vajina bakımı ihmal edildiğinde ortaya çıkar. Bunun en büyük nedeni vajinadaki açıklıktan giren bakteri ve mantarların iç kısımlara ulaşabilme ihtimalidir.Bu nedenle günlük olarak vajinanın bakımına ve mantar gelişmemesi için yapılması gerekenlere gereken özen kişi tarafından gösterilmelidir.

Vajina Mantarı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal mantar eğer tedavi edilmezse makat bölgesine ve kalçalara doğru yayılım arz edebilir. Bu da kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda bozar ve yoğun belirtiler yaşanmasına neden olur.

Kişiyi, iş ve sosyal yaşamında sürekli gelen kaşıntı isteği ve acı hissi ile mücadele etmeye çalışması oldukça kötü etkileyebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun tedavi edilmediği takdirde kronik hale gelmesi de mümkündür. Tedaviye geç kalınırsa ve en son şiddetine ulaşana kadar bir hekime başvurulmaz ise enfeksiyon kalıcı hale gelebilir. 

Bundan dolayı tüm hastalık durumlarında olduğu gibi vajinal mantar enfeksiyonunda da erken teşhis ile erken dönemde tedavi oldukça büyük önem arz ederi.

Kişide bu durumun kronik hale gelmesi kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda bozar. Cinsel işlev bozuklukları, kötü koku problemi, regl döneminde kaşıntı hissinin artması gibi kişiyi kötü etkileyebilecek durumlar gelişebilir.

Ayrıca bu problemi yaşamış olan kadınlar gerekli önlemleri almaz ise vajinal mantar enfeksiyonu sürekli olarak kendini tekrar eder. 

Bu da kişinin sık sık ilaç kullanmasına neden olabilir. Bu ilaçların elbette yan etkileri de vardır ve kişinin sürekli olarak ilaç kullanması iyi bir şey değildir.

Kişinin bu durumlardan kurtulmak adına yapabilecekleri;

Bu durum adına kendini korumak için yapması gereken vajina bakımını tam yapmalıdır. 

İç çamaşırlarını kuru tutmalıdır.

Mutlaka Muayene Olun

Vajinada mantar enfeksiyonu olduğu şüphesine sahip ise vakit kaybetmeden ve ihmal etmeden en kısa sürede bir jinekolog ya da kadın hastalıkları uzmanına muayene olunmalıdır.

Ayrıca kişi bu durumdan şüphe duyduğunda eczaneden kendine pH testi alarak uygulama yapabilir. Bu test sonucunda mantarların yoğunluğu fazla olarak fark edilirse hekiminize bu test ile birlikte gidebilirsiniz.

Eğer testinizde kötü bir durum fark etmediyseniz ama yine de belirtileriniz ve şüpheniz devam ediyorsa yine bir hekime başvurmalısınız.

Doğru kararın ve tedavinin yalnızca bir hekim tarafından sağlanabileceğini asla aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kaynakça:

https://www.ok.com.tr/cinselligi-kesfet/vajinal-mantar/#:~:text=Vajinal%20mantar%20tedavi%20edilmezse%20beraberinde,enfeksiyonlar%C4%B1n%20nadir%20yan%20etkileri%20aras%C4%B1ndad%C4%B1r.

https://www.sabah.com.tr/saglik/2015/03/12/vajinal-mantar-ihmale-gelmez