Vajinal Mantar Nasıl Geçer_
Temmuz 6, 2020

Vajinal Mantar Nasıl Geçer?

ile admin

Vajina mukozası nemli ve ıslak bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni vücut tarafından üretilen salgıların vajinayı temiz tutmak istemesi ve çeşitli bakterilerin iç üreme organlarına ulaşmasını engellemeye çalışmasıdır.

Vajinadan salgılanan bu salgıların yarattığı ortam Candida albicans adlı bir maya mantarının üremesi için oldukça uygun şekildedir. Bu mantarın miktarı arttıkça ve normal olan denge bozuldukça kişi vajinal mantar enfeksiyonuna neden olur.

Bu ortamda çoğalan maya mantarları vajinal mantar enfeksiyonuna neden olur.

Kişide bu durum sonucunda;

 • Vajinada yanma ve batma
 • Cinsel birleşme sırasında ağrı ve acı duyma
 • Vajinada anormal akıntı
 • Sık sık idrara çıkma isteğinin olması
 • Genital bölgede yoğun kaşıntı şeklinde belirtiler ortaya çıkarır.

Belirtiler arasında yer alan akıntının yapısı; beyaz krem rengine sahiptir. Bazı bireylerde krem kıvamında, bazı bireylerde peynir kesiği ya da çökelek gibi topaklı bir görünüme sahiptir.

Vajinal mantar enfeksiyonunda oluşan akıntı birçok bireyde kokusuzdur. Ancak bazı bireylerde ekşimsi bir koku oluşmasına neden olur.

Vajinal mantar tedavisi nasıl yapılır?

Vajinal mantarın çözümünde birden fazla türde ilaç uygulaması vardır.Bunlar;

 • Ovül
 • Mantar kremi
 • Tablet kullanımı gibi uygulamalar ile tedavi edilmektedir.

Ancak tedaviye ek olarak kişinin vajinal mantar enfeksiyonuna neden olabilecek alışkanlıkların bırakılması gerekmektedir.

Tedavi olunsa bile bu alışkanlıkları bırakmadığında kişi sürekli olarak vajinal mantar enfeksiyonu geçirebilir.

Aynı zamanda tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalara kişi hayatı boyunca dikkat ederse bu enfeksiyona yakalanma riskini mümkün olan en alt düzeye indirgeyebilir.

Önleyici tedbirlere dikkat edin

Mantar enfeksiyonuna yakalanmamak veya mantar tedavisi sonrasında sorunun tekrar etmemesini sağlamaya yönelik bir yaşam biçimi geliştirmek son derece önemlidir. Özellikle tedavi sonrasına özen gösterilmesi gerekir.

Vajinal mantar enfeksiyonunda tedavi sürecinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Gün içerisinde iç çamaşırın kuru olmasına dikkat edilecek şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Kişi özellikle enfeksiyon geçirdiği dönemlerde sık sık çamaşırını değiştirmelidir. 
 • Tedavi döneminde vajinal mantar enfeksiyonunun daha hızlı geçebilmesi için dikkat edilmesi gereken bir başka durum da kişinin beslenme düzenine ek olarak vajina mukozasını normale döndürebilecek besinler tüketmesidir. Bu besinlerin en önemlisi yoğurt, kefir ve ev yapımı doğal fermente beyaz lahana turşusudur. Bu besinlerin içerisinde yer alan yararlı bakteriler hastalığın geçmesine yardımcı olurlar.
 • Enfeksiyonun daha da kötüleşmesini önlemek adına ve tedavinin sürecinin daha kısalabilmesi için hastanın iç çamaşırlarını pamuklu şekilde giymesi önerilir. Pamuk yapısı gereği kadınların vajinasındaki nemlilik oranını daha da aşağı çeker. Nem mantarların üremesi için en uygun ortamdır.

Bitirirken çok önemli bir noktanın altı çizilmelidir. Mantar Tedavisini Sadece Doktorlar Yapabilir. Bunun dışında herhangi bir kimseden konu ile ilgili tavsiye almayın ve tavsiye üzerine ilaç kullanmayın. 

Kaynakça:

https://www.ok.com.tr/cinselligi-kesfet/vajinal-mantar/

https://www.wikihow.com.tr/Vajinal-Enfeksiyonlar-%C4%B0la%C3%A7s%C4%B1z-Nas%C4%B1l-Tedavi-Edilir