Vajinal Mantar Nasıl Bulaşır_
Temmuz 1, 2020

Vajinal Mantar Nasıl Bulaşır?

ile admin

Vajina mantarı adı verilen enfeksiyon çoğu kadında görülen bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon vajina çevresinde bulunan vulva dokularının aşırı kaşınmasına, tahrişe ve akıntı yaşanmasına sebep olur. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için vajina hijyenine ve cinsel ilişki sırasında korunmaya dikkat edilmelidir. 

Vajina bölgesinde bulunan kandida mikroorganizması vajinal mantarına enfeksiyonuna sebep olur. Lactobacillus adı verilen bakteriler kandida sayısını kontrol altında tutmaktadır. Ancak bu bakterilerin sayısını azaltacak, kötü etkileyecek herhangi bir sorun, sıkıntı yaşandığı zaman kandida sayısı kontrolden çıkabilir. Bu durumda vajinada enfeksiyon oluşumuna yol açabilir.

Ayrıca gebelik, diyabet, doğum kontrol hapı kullanımı, stres, uykusuzluk, bağışıklık sisteminin zayıf olması, sağlıksız, paket gıdaların çok fazla ve sık tüketimi de vajinal mantarın oluşmasına sebep olabilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Hangi Belirtileri Gösterir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtilerini yaşayan her birey doktoruna başvurmalıdır. Vajinal mantar hastalığının belirtileri:

  • Vajina çevresinde ağrı, kızarıklık, şişlik ve döküntü belirlerinin olması
  • İdrar yaparken vajinada yanma ve sızlama hissi duymak
  • Cinsel birleşme sırasında ve sonrasında ağrı ya da yanma hissi duyma
  • Sık sık idrara çıkma isteğinin olması 
  • Vajinanın etrafında bulunan vulva dokularında yoğun bir kaşıntı isteğinin olması
  • Vajinın iç kısmında kaşıntı hissi olması
  • Vajinal akıntının beyazımsı-gri ve topak şeklinde olmasıdır.

Her insanda mantar enfeksiyonu farklı özellikler gösterdiğinden kişiye özel olan bir tedavi şekli uygulanmalıdır. Hastada ciddi bir enfeksiyon söz konusu değilse genlikle antifungal krem, merhem, fitil ya da tablet içeren bir reçete yazılır. ciddi bir enfeksiyonu bulunmayan kadınlarda tedaviden yaklaşık olarak 2 ay kadar sonra enfeksiyon tekrarlayabilir. Enfeksiyon tekrarlıyorsa doktora başvurulmalıdır. 

Hastada ciddi bir enfeksiyon söz konusu ise tedavide genellikle 14 günlük krem, merhem kullanımı, ağızdan iki veya üç doz ilaç tedavisi, altı hafta süreyle haftada bir kez ağızdan veya uzun süreli lokal entifungal ilaç kullanımı. 

Hastadaki enfeksiyon tedavi edildikten sonra tekrarlama yaşanıyorsa doktora başvurulması gerekir. Ayrıca hastalık bulaşıcı olduğu için cinsel partner varsa onda da mantar enfeksiyonu olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.  

Bulaşma Yolları

Bulaşıcı bir hastalık olan Vajinal mantar nasıl bulaşır? Diye soracak olursak, aşağıdaki yolları gösterebiliriz.

  • Aynı iç çamaşırı kullanan iki kişiden birinde vajinal mantar varsa diğerine de bulaşabilir.
  •  Cinsel ilişkide iki kişiden birinde enfeksiyon varsa diğerine de bulaşabilir.
  • Vajinal mantar hastalığı bulunan bir kişi ile aynı tuvalet (sadece klozet olan tuvaletlerde) kullanılırsa kullanan herkese bulaşabilir.

Yüksek Bulaşıcılık Riskini Unutmayın

Mantar; doğada en hızlı yayılan ve doğal olarak insandan insana veya çevreden insana hızla bulaşabilen bir hastalıktır. Bunun bir çok sebebi vardır.  Kişinin mantar enfeksiyonu sahibi olduğunu bilmesi halinde çok dikkatli olması ve çevresine bulaştırmamak için tedbirli olması gerekir. Ancak maalesef pek çok kimse bu sorunu yaşadığını bilmez, bilse dahi dikkat etmez. Bu nedenle, çevresel etkilerden kendinizi korumanız hayati öneme sahiptir.

Mantar enfeksiyonu olduğunuzu düşünürseniz, panik olmayın. Bu çözümsüz bir sorun değildir. Mantar ilacı gibi tedavi araçları ile soruna hekimler tarafından çözüm üretilebilir.

Kaynakça:

https://www.medicana.com.tr/haber-detay/3474/vajinada-mantar-neden-olur

https://www.medipol.com.tr/kurumsal/haberler/medyada-medipol/vajinal-mantar-ihmale-gelmez