Vajinal Mantar Nasıl Anlaşılır_
Temmuz 6, 2020

Vajinal Mantar Nasıl Anlaşılır?

ile admin

Vajina yapısı gereği sürekli salgı üreten bir organdır. Bu ortamda da maya mantarları rahatlıkla üreyebilirler. Birçok kadında maya mantarları az miktarda da olsa her zaman vardır. Önemli olan bu miktarı sabit tutmak ve çoğalmalarını önlemektir. 

Bazı durumlarda çoğalmalarının önüne geçilemeyebilir ve vajinal mantar enfeksiyonu ile karşı karşıya kalınabilir.

Vajina hakkında normal dışı bir durum fark eden bireylerin akıllarına gelen sorulardan biri de vajinal mantar nasıl anlaşılır, şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Bireyde mantar enfeksiyonunun anlaşılabilmesi için kişi hem kendi eylemlerini hem de hastalığın belirtilerini tartmalıdır.

Bunun için birkaç gün gözlem yapmak yeterli olacaktır. Gözlem sonucuna şüphe uyandıran herhangi bir durum fark edilir ise vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanı ya da bir jinekologa başvurulmalıdır. 

Aksi takdirde durum kronik veya sık sık tekrarlayan bir hal alabilir. Bu da hastanın hayat kalitesinin ciddi anlamda azalmasına yol açabilir.

Kişinin bu eylemleri kendisinde vajinal mantar enfeksiyonu problemi yaratabilir. Bunlar başlıca;

  • Uzun süre aynı çamaşırı kullanmak
  • Çamaşır seçerken pamuklu olmasına dikkat etmemek
  • Tuvalet kağıdı ile silme işlemi yaparken yanlış uygulamak (doğrusu önden arkaya)
  • Çok uzun süre aşırı dar kıyafetler giymek
  • Regl döneminde cinsel ilişkiye girmek

Vajinal Mantar Belirtileri

Vajinal mantar kadınların en yaygın sıkıntısını yaşadıkları sağlık sorunlarından birisidir demek doğru olabilir. Zira gerek çevresel faktörler, gerekse zaten vücudumuzda var olan mikroorganizmaların harekete geçme eğilimi, hassas bir flora ile her an karşılaşabilir. Bu nedenle bu soruna yakalanma durumunda panik olmamalı ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 

Aşağıdaki belirtiler varsa kişi vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanmış olabilir:

  • Genital bölgede yoğun şekilde kaşıntı hissi
  • Genital bölgede yanma ve batma tarzı acı duyulması
  • Normalden farklı olarak çok yoğun kıvamlı beyazımsı akıntı
  • Çok sık idrar yapma isteği
  • Cinsel ilişki esnasında ve sonrasında ağrı duyma

Bu belirtileri fark ettiğinizde en kısa sürede bir jinekolog ya da kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. 

Eğer daha önce bu hastalığı geçirmiş iseniz de eczaneden pH testi alarak doğru tekniği uygulamak şartıyla kendinizde vajinal mantar enfeksiyonu olup olmadığını kolaylıkla test edebilirsiniz.

Test sonucunuz vajinal mantar enfeksiyonuna işaret ediyorsa bu test ile birlikte hekiminize başvurabilirsiniz. 

Eğer test sonucunuzda vajinal mantar enfeksiyonu olmadığınız sonucunu alırsanız ve belirtilerinizin halen devam ettiğini fark etmişseniz testi yanlış uygulamış olabileceğiniz ihtimaline karşın hekiminize başvurmalısınız.

Vajinal mantar enfeksiyonu erken dönemde teşhis edildiğinde oldukça kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ayrıca çok kolay uygulamalar ile de önlenebilmesi mümkündür.

Cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak ve çamaşırın kuru olmasına dikkat etmek sizi vajinal mantar enfeksiyonuna karşı koruyucu etki gösterir.

Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/vajinal-mantar-belirtileri-nelerdir-vajinal-mantar-kac-gunde-gecer-vajinal-mantara-ne-iyi-gelir-2542739

https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/04/24/vajinal-mantar-nedir-rahimde-mantar-nasil-anlasilir