Vajinal Mantar Kültür Testi Nasıl Yapılır_
Temmuz 6, 2020

Vajinal Mantar Kültür Testi Nasıl Yapılır?

ile admin

Kadınların ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar her yaşta başına vajinal mantar enfeksiyonu gelebilir. Bunun nedeni vajinanın sürekli kendini ıslak tutan bir organ olmasıdır. Nemlilik  oranının yoğun olduğu ortamlarda bakteri ve mantarların üremesi oldukça kolaydır.

Menopoz ile birlikte vajinada bir miktar kuruluk meydana gelir. Bu nedenle bu dönemde ve bu dönemden sonra kişilerde vajinal mantar enfeksiyonu neredeyse hiç rastlanmaz.

Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan maya mantarının adı candida albicanstır. Bu maya mantarı vajinada normalde de az bir miktar bulunur. Ancak bazı eylemler nedeni ile miktarı artarak kişiyi hasta edebilir.

Bu uygulamalardan vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi olduktan sonra da kaçınmak önemlidir. Aksi halde hastalık kendini defalarca yenileyebilir özelliğe sahiptir.

Vajinal mantar enfeksiyonunu test etmek için yapılan özel tetkikin adı vajinal mantar kültür testidir ve bu test jinekolog ya da kadın doğum uzmanı tarafından jinekolojik muayene esnasında yapılır. 

Vajinal mantar kültür testi süreci

  • İlk olarak kişinin jinekoloji sedyesine uzanması gereklidir. Uzandıktan sonra vajinanın rahat görülebilmesi için hekiminin belirttiği şekilde bacaklarını üst tarafa kaldırması gereklidir.
  • Ardından hekim tarafından özel pamuklu bir çubuk ile vajina sıvısından bir parça alınabilir.
  • Jinekolojik muayene olmak istemeyen bireylerde yeni giyilmiş ve temiz bir çamaşırın üzerine bulaşmış olan akıntıdan da kültür örneği alınarak laboratuara gönderilebilir.
  • Ardından laboratuar teknisyeni tarafından candida albicansın sayısına bakılır. Belirli bir seviyeye kadar bu maya mantarının varlığı normal kabul edilirken belirli bir seviyenin üzerinde kişiye vajinal mantar enfeksiyonu tanısı konulur.

Ardından sayı yoğunluğuna bağlı olarak kişiye ilaç tedavisine başlanır.

Hastaya;

  • Vajinal mantar kremi,
  • Ovül,
  • Tablet şeklinde ilaç kullanımı önerilebilir. Ne tür bir tedavi uygulanabileceği tamamen hastalığın şiddeti ile alakalı bir durumdur.

Kişinin bu dönemde tedavisine ek olarak öğünlerine ya da ara öğünlerine kefir, ev yoğurdu ve lahana turşusu eklemesi de tedavinin hızlanmasına yardımcı olur. Bunun nedeni bu besinlerin vajina mukozasını normal haline döndürmek için gerekli yararlı bakterileri içeriyor olmasıdır.

Kişinin tedavi öncesinde hastalanmamaya dikkat etmesi hastalandıktan sonra tedavi olmasından daha doğrudur. Çünkü bu hastalığa yakalanan bireylerde alışkanlıkların çoğunlukla değiştirilmediği ve hastalığın yinelediğine çok sık rastlanır. Önleyici sağlık hizmetleri; günümüzde tedavilerden daha büyük öneme sahiptir. Ancak maalesef belirttiğimiz gibi; çeşitli sebeplerle mantar enfeksiyonuna yakalanabilmemiz mümkün olabilmektedir.

Mantarlar, insan vücudunda kolaylıkla yerleşip, son derece zor temizlenen organizmalar olduklarından, bu tedavilerde kullanılan ilaçlar da oldukça ciddi ilaçlardır. Bu ilaçların kullanımında doğru teşhis son derece önemlidir. Hastanın semptomları göstermeye başladığı anca hekime başvurması ve bu testler korkmadan süreci başlatması gerekir. Mantar tedavisi mümkün olmayan bir sorun değildir. Ancak doğru prosedürle teşhis ve tedavi edilmesi, tedavinin sonuçları bakımından önemlidir.

Kaynakça:

https://labtestsonline.org.tr/tests/mantar-testleri

https://www.talatpasatip.com/bakteri-ve-mantar-kulturu