Vajinal Mantar Kremi Nereye Sürülür_
Eylül 29, 2020

Vajinal Mantar Kremi Nereye Sürülür?

ile admin

Vajina mantarı, en yaygın görülen genital organ problemlerinden bir tanesidir. Yangısı fazla ava yaşam standartlarını etkileyen bir durum olmasının yanı sıra, tedavisi gereklidir. Mantarlar ve özellikle vajina mantarına sebep olan maya, hemen hemen her kadında mevcuttur. Vücut kendi florası içerisinde bu mayaları tolere eder ve aktifleşip zararlı hal gelmelerini engeller. Ancak bazı durumlarda, çeşitli etkiler nedeniyle bu mantarlar aktifleşerek zararlı hal gelebilir. Bu durumda vajina mantarı enfeksiyonu ortaya çıkar ki, vajina mantarı kremi kullanma gerekliliği de, hekimin vereceği reçete ile bu süreçte gerekli hale gelir. Yaygın görülen bir sorun olduğundan, vajinal mantar kremi nereye sürülür? Sorusu da yaygın bir soru olarak karşımıza çıkar.

Vajina Mantarı Neden ve Nerede Oluşur?

Vajinal mantar kremi nereye sürülür? Sorusunun cevabını doğru anlayabilmek için mantarın nerede enfekte olduğunu ve oluşma sebeplerini biliyor olmak gerekir. Zira mantarlar vücudumuzdan tamamen silinmez ve bugün meydana gelen mantar enfeksiyonu; eğer gerekli tedbirler alınmazsa, gelecekte yeniden ortaya çıkabilir. İlaçlar her ne kadar tedavi için gerekli etkiye sahip olsalar da, hastalığın yaşanmamasını sağlamak öncelikle gereklidir.

Vajina mantarları, iç dudaklar, uretra, klitoris, dış dudaklar, bartolin bezi ve perine etrafında enfekte olur. Bu kısımlar, vajinanın görünür kısımlarını ifade eder. Pubis tepesinden başlayıp, anüse kadar olan alan mantar tarafından enfekte edilebilir.

Bazı durumlarda mantar, vajina kanalına ve hatta rahime kadar ilerleyebilir ki, bu durumda konvansiyonel vajina mantarı kremleri değil daha komplike ilaçlar kullanılması gerekebilir. Yaygın olarak görülen vajina mantarında, enfeksiyon vajinanın dış kısmında yaygındır.

Vajina Mantarı Neden olur?

Vajina mantarı; vücudumuzda bulunan mantar bakterisinin, vücudun savunma mekanizmasında meydana gelebilecek anlık bir ahraza bağlı olarak dahi aktifleşebilmesi nedeniyle ortaya çıkar. Mantarlar son derece agresif bakterilerdir ve florada meydana gelebilecek problemler, derhal aktifleşmelerine neden olabilir.

Mantarlar normal koşullarda, sağlıklı bir vajina florasında kontrol altındadır ve aktif değildir. Yani aslında vücudumuzda yer alan mantarlar, vücutta yer alan diğer sistemler tarafından zararsız formda tutulur. Ancak bu sistemlerin herhangi birinde bir sorun ortaya çıkması, mantarları aktif hale getirir. Bu nedenlerin başında, genital bölgenin hijyeninin sağlanmasında yapılan hatalar ve giyilen iç çamaşırları gelir.

Vajina mantarının bulaşma durumu ise mümkün olmakla birlikte, aktifleşme sebebi bulaş değildir. Belirttiğimiz gibi mantar çoğu kadının vücudunda bulunur ve bunların aktifleşmeleri enfeksiyona yol açar. Aktifleşme nedenlerinin başında ise floranın bozulması gelir.

Vajina florasının bozulması, vajina pH dengesinin bozulması ve bakteriyel etkinliğin artmasıdır. En yaygın mantar sebeplerinin başında, yanlış iç çamaşırı kullanmak ve genital bölgenin nemli kalmasına neden olmak gelir.

Sentetik materyalden üretilen iç çamaşırları, mantara davetiye çıkaran ürünlerdir ki, günlük  (uzun süreli) kullanım için bu ürünler risk ihtiva eder. Vajinanın florasının bozulmasına neden olacak ortam, bu iç çamaşırları ile hazırlanmış olur.

Antibiyotikler de vajina mantarlarının aktifleşmesine yol açabilir. Zira geniş spektrumlu antibiyotikler, vajina florasında yer alan faydalı bakterilerin yok olmasına neden olacağından, vücut; mantarlara karşı savunmasız kalabilir. Bu durumda da yine mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir.

Vajinanın tahriş olması, harici kremlerin ve kimyasalların kullanılması, vajinal duş yapılması gibi etkinlikler de buradaki faydalı bakterilerin yerini mantarların almasına yol açabilir.

Ayrıca şeker hastalığı da bir mantar enfeksiyonu sebebi olarak gösterilir.

Vajina Mantarı Tedavisinde Krem Kullanımı

Genel olarak meydana gelen mantar enfeksiyonunun belirteci, kaşıntı ve sızı olarak tanımlanır. Kimi hallerde idrarda yanma, pütürlü ve peynirimsi dokuya sahip akıntı gibi belirtiler de buna eşlik edebilir. Vajina mantarı tedavisinde fitil kullanımı eğer cinsel etkinlik söz konusu ise gerekli olabilir. Ancak bunun kullanımı, hekimin tavsiyesine göre söz konusu olacaktır. Vajina içindeki mantarların tespit edilmesi halinde bu tedaviye başvurulurken, vajina kanalının dışındaki enfeksiyonlar, haricen kullanılan kremler ile tedavi edilir.

Vajina mantarı tedavisinde ayrıca ağızdan alınan ilaçların kullanımı da söz konusu olabilir. Bu süreçte de hekimin vereceği karar, belirleyici olacaktır. Mantar ilaçlarının kullanımı son derece kritik süreçlerdir ve hekim tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Vajina Kremi Nasıl Sürülür?

Vajina üzerinde mantar enfeksiyonunun yoğunluğu, hekimin yapacağı fiziksel muayene ile belirlenebilir. Kremi nasıl kullanacağınız esasında hekimin talimatlarına göre şekillenen bir süreçtir. Ancak genel olarak vajina mantarı kremi, vajina kanalı ağzından iç dudaklar ve dış dudaklar boyunca pubis tepesi altından başlanarak tüm yüzeyi kaplayacak şekilde sürülür.

Fitil olmayan ve haricen kullanılan vajina kremi vajina kanalına sürülmez. Bu doku için farklı tedaviler söz konusudur ki, fitil tedavisi buradaki mantarın tedavi edilmesi için kullanılır. Ayrıca bakireler ve cinsel etkinliği bulunmayanların vajina kanalına krem veya fitil ile tedavi uygulanma durumu da söz konusu değildir.

Vajina kremi sürmek konusunda hekiminizin size vereceği talimatlara uyunuz. Açık kaynaklarda belirtilen ne olursa olsun, sizin sorununuz için hekimin çizeceği yol, en doğru yoldur.

Kaynakça:

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/vajinal-mantar-nedir-nasil-tedavi-edilir/

https://www.medicalpark.com.tr/vajinal-mantar/hg-2064