Vajinal Mantar Kremi Nasıl Sürülür_
Temmuz 6, 2020

Vajinal Mantar Kremi Nasıl Sürülür?

ile admin

Kadınlarda sıklıkla yaşanan vajinal mantar problemi, hayat boyunca en az bir kere karşı karşıya kalınan en sık geçirilen enfeksiyon çeşitlerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

Bu vajinal enfeksiyon türü çoğunlukla basit bir şekilde ilaç kullanımı ile çözüme ulaştırılır. Ancak bazı vakalarda sık sık tekrarlayan bir hal alır. Bu durumda kişinin vücudunda ilaca karşı direnç meydana gelebilir.

Kişide bu durum daha sonra ”kronik vajinal mantar enfeksiyonu” haline gelebilir. Bu da hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren bir durumdur.

Vajinal mantar tedavi edilmediğinde anüs (makat) bölgesine doğru yayılım yapabilir. Tedaviye geç kalındığında da hiçbir zaman tam iyileşmeyen bir enfeksiyon durumu haline gelebilir.

Bu yüzden bireylerin erken tedaviye karşı gereken hassasiyeti göstermeleri ve belirtileri fark eder etmez hekime başvurması oldukça büyük önem arz eder.

Peki, vajinal mantar tedavisinde kullanılan vajinal mantar kremi nasıl sürülür?

Vajinal mantar tedavisinde kullanılan kremlerin uygulama şekli oldukça kolaydır. Kremi uygularken vajinanın iç kısmı ile dudak kısımlarına krem yayılır. 

Kremi sürerken pamuk kullanılmamalıdır. Pamuk parçası vajinanın her hangi bir yerine tutunarak kaldığı zaman bakteriyel enfeksiyonların görülme riski artar.

Bunun için temiz bir tülbent ya da aplikatör ile uygulama yapılması daha doğrudur.

Vajinal mantar tedavisinde kullanılan bazı kremler

Vajinal mantar tedavisinde kullanılan bir çok farklı firma tarafından üretilen farklı kremler bulunmaktadır. Bileşenleri eşlenik olan ürünlerin yanı sıra, bu ürünlerin çok farklı mantar türleri için kullanılan bir çok çeşidi söz konusudur. Bu nedenle, hekime danışmadan eczaneden mantar kremi almak doğru değildir. Ayrıca mantar teşhisi konulmadan mantar kremi kullanılması da doğru değildir. Bu kremlerin deri florası üzerinde ciddi etkileri vardır ve bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir. 

Kimi durumlarda farklı deri hastalıkları veya lezyonların ilerlemesi mantar enfeksiyonuna benzer semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda bilinçsizce ilaç kullanmak doğru değildir. Bu konuda daha önce bu ilaçları daha önceden kullanmış herhangi birisi de size fikir veremez. Bu konuda yegane karar mercii hekimlerdir.

Hekim Kontrolü Olmadan İlaç Kullanılmaz

Bu ilaçların tamamı vajinadaki mantar enfeksiyonu tedavisinde oldukça etkilidir. Ancak farklı vajinal mantar enfeksiyonu şiddetinde farklı türevleri kullanılır. Ayrıca kişide görülen belirtilerin de hekimin ilaç tercihinde etkisi vardır. Bu nedenle bir hekim muayenesinden geçmeden kesinlikle kendi başınıza vajinal mantar enfeksiyonu probleminizi çözmek için reçete edilmeden ilaç almamalısınız. Aksi halde hem yan etkilerden kötü etkilenebilirsiniz hem de tedavinizde başka bir etken maddenin gereksinimi dışında bir ilaç kullanımı ile tedavinizi geciktirebilirsiniz.

Tedavi aşamasında ilacı nasıl kullanacağınız, hangi ilacı kullanacağınız, ne kadar kullanacağınız ve hangi süre ile kullanacağınız, hekimlerce belirlenir. İlacınızı temi ettikten sonra kullanım dokümanından bilmek istediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.wikihow.com.tr/Mantar-Enfeksiyonu-Nas%C4%B1l-Tedavi-Edilir

https://www.drfatihadanacioglu.com/blog/vajina-kasintisina-iyi-gelen-kremler