Vajinal Mantar İçin Hangi Bölüme Gidilir_
Temmuz 6, 2020

Vajinal Mantar İçin Hangi Bölüme Gidilir?

ile admin

Kadın hastalıklarında en çok görülen tablolardan biri de vajinal mantar enfeksiyonudur. Her kadın hayatının 15 – 40’lı yaşları arasında en az bir kere bu hastalığa yakalanabilir. Ergenlik öncesi dönemde ve menopoz sonrası dönemde vajinadan salgılanan sıvıların miktarı daha az olduğundan bu dönemlerde bu hastalığa rastlamak nadirdir.

Bu hastalığın 15 – 40’lı yaşlarda bu denli sık yaşanmasının nedeni vajinanın doğal yapısının mantarların çoğalmasına müsait bir yapısının olmasıdır. Bu ortamın dengesi oldukça hassastır ve en ufak bir ihmalde kişi mantar enfeksiyonu ile karşı karşıya kalabilir.

Elbette herkes hangi hastalık için hangi servise başvurması gerektiğini bilmez ve vajinal mantar için hangi servise gidilir sorusu sıkça sorulur.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Vajinal mantarın belirtilerinden biri kaşıntıdır. Kaşıntı için vajinal krem kullanımı ve bitkisel yöntemler ile vajinanın florasının yeniden dengeli bir pH yapısına ulaşmasına yardımcı olunabilir.

Ancak vajinal mantar probleminde her zaman krem kullanımı tek başına yeterli gelmeyebilir. Kişiye ovul ya da tablet kullanımı gerekebilir.

Eğer vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanmış olan bireyde hymen perfore ise (kızlık zarı bütünlüğünü kaybetmiş ise) bu durumda ovul kullanımı daha hızlı bir tedavi şekli olabilir.

Kişide hymen perfore olmamış ise de hap ve krem ile tedavi edilebilir.

Tedaviye destek olmak amacı ile beslenme düzenlemesi ve bitkisel çaylar tüketilebilir. Ancak beslenme ve bitki çayları tek başına hastalığın ortadan kalkmasına yardımcı olamaz. Peki, vajinal mantar için hangi bölüme gidilir?

Vajinal Mantar Tedavisi Yapılan Servisler

Vajinal mantar sorunu yaşayan kadınların, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına gitmeleri ya da Jinekologa gitmeleri gereklidir. Bu konuda dermatoloji uzmanları da çözüm üretebilirler ancak esas olarak başvurulması gereken servis jinekolojidir.

Muayene sırasında jinekolojik muayene ile vajinal akıntıdan kültür alınabilir. Buna ek olarak kişinin yaşadığı; kaşıntı, peynirimsi kıvamda beyaz akıntı olması, çok sık idrara çıkma isteği ve cinsel birleşme sırasında ağrı duyması gibi belirtiler de teşhisin konulmasına yardımcı olabilir.

Kişide teşhis konulduktan sonra bu enfeksiyonun ortaya çıkmasına neden olan alışkanlıklar terk edilmelidir. Aksi halde vücut bu durumu sık tekrarlar hale gelebilir. Bu da kişinin sosyal hayatına ve iş yaşamına oldukça zarar verebilir.

Kişinin yaşam kalitesinin düşmemesi adına ve sağlıklı bir cinsel hayat, sağlıklı cinsel organlara kavuşabilmesi adına vajinal mantar enfeksiyonu belirtilerini kendinde fark ettiği andan itibaren vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğumu uzmanına ya da jinekologa muayene olması ciddi anlamda önemlidir.

Aksi halde günlük yaşamda giyilen kıyafetler, sürekli her ortamda gelen vajinayı kaşıma hissi ve cinsel ilişkinin zorlu bir hale gelmesi gibi problemler kişinin hayatını zorlaştırabilir. Tedavi arayışınıza cevabı, belirttiğimiz hekimlerden almanız son derece önemlidir. Bitkisel yöntem vb. tedavi arayışları bir destek olabilse de tedavi sadece hekimlerin tavsiyesi ile kullanacağınız ilaçlara bağlıdır.

Kaynakça:

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/vajinal-mantar-nedir-nasil-tedavi-edilir/#:~:text=artmas%C4%B1na%20neden%20olabilir.-,Vajinal%20mantar%20tedavisi%20i%C3%A7in%20hangi%20doktora%20gidilmelidir%3F,Genelde%20hastan%C4%B1n%20%C5%9Fikayetleriyle%20tan%C4%B1%20konulabilmektedir.

https://www.hurriyet.com.tr/aile/vajinal-mantar-neden-olur-vajinal-mantar-nasil-tedavi-edilir-419298