Vajinal Mantar Hangi Doktora Gidilir_
Temmuz 6, 2020

Vajinal Mantar Hangi Doktora Gidilir?

ile admin

Vajinal mantar vajinaya sadece dışarıdan bulaşan ya da herhangi bir yolla sonradan müdahil olan bir hücre yapısı değildir. Normalde de bu mantarlar vajinanın florasında kadının yaşamı boyunca onunla birlikte yaşamaktadır.

Ancak birtakım yanlış eylemler nedeni ile bu maya mantarlarının miktarında anormal bir artış gözlenebilir. Bu da kişide patolojik bir durumun görülmesine neden olur ve hayatı zorlayıcı birtakım belirtilerin baş göstermesine neden olabilir.

Bununla birlikte elbette bu bakteriler, dışarıdan da alınabilir. Mantar semptomları almaya başladığınız anda, vakit kaybetmeden hekime başvurmanız gerekir. Kadınlarda mantar erkeklere göre genital bölgede daha sancılı semtomlarla ortaya çıkar. Erkeklerde kızarma, yanma ve kaşınma gözlemlenirken kadınlarda benzer belirtiler gösterip, bunun ardından hastada süt kesiği kıvamında vajinal akıntı, kaşıntı ile birlikte cinsel birleşme sırasında ve sonrasında acı ya da ağrı hissi ile kendini belli eder.

Vajinanın yeniden kendi pH dengesine ulaşması ile sorun kolaylıkla çözülmektedir. Sorunun çözümünde de çoğunlukla vakalarda birtakım ilaçların kullanılması ile kolay bir tedavi süreci yaşanır.

Ancak bazı bireylerin vajina florasını bozan davranış alışkanlıkları aynı şekilde tekrar etmeye devam ettiğinde bu problem kendini defalarca yineleyebilir.

Bu da ilaçların sık sık kullanılmasına bağlı olarak ortamdaki maya mantarlarının dirençli hale gelmesine yol açabilir.

Direnç geliştikten sonra hastalık tedavi edilemez ve kronik bir hal alır. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktıktan sonra hemen bir hekime başvurulması önerilir.

Vajinal Mantar Tedavisinde Başvurulacak Servisler

Vajinal mantar probleminde hanımların kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da jinekoloji birimlerine başvurmaları gereklidir.

Kadınlarda bu problem için hekime başvuruda geç kalınması ve eylemlerin düzenlenmemesi sonucunda kişinin;

  • İş yaşamında veya dışarı çıktığında yaşadığı sürekli hissettiği kaşınma hissi, 
  • Oturma sırasında ve yürüme sırasında gelen yanma hissi,
  • Cinsel birleşme sırasında ve cinsel aktivite sonlandıktan sonra vajina içinde artan yanma, sancı ve ağrı hissi,
  • Kişide daha ileri dönemlerde genital bölgenin ekşimsi şekilde kokması problemleri ile karşı karşıya kalınabilir.

Kişinin bu problemlerden kurtulması ve bunları kronik olarak yaşamaması adına kesinlikle kendi başına evde geçmesini beklememesi ve tedavi olması gereklidir.

Ayrıca eğer kişinin cinsel partnerinde de peniste kızarıklık, yanma hissi gibi durumların olduğu fark edilirse, erkek hastanın durumunun da değerlendirilmesi ve gerekli görüldüğü takdirde tedavi edilmesi önerilmektedir.

Tedavi sürecinse cinsel aktiviteden kaçınmak gereklidir. Aksi halde tedavinin süreci uzayabilir ve kişide var olan hastalık belirtilerinin şiddetinde artış görülebilir.

Ayrıca kadınlarda bu problemin çözümünde tedaviye ek olarak bitki çayı da tüketilebilir. Bitki çayının yanı sıra lahana turşusu ve kefirin de vajina florasını dengelediği bilinmektedir. Ancak medikal sorunların hekim kontrolü ve medikal yöntemlerle tedavisi tıbben kabul gören yöntemdir. Bu nedenle bu belirtileri alıyorsanız, ilaçlı veya ilaçsız tedavi alternatifleri için hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Kaynakça:

https://www.sozcu.com.tr/2019/saglik/kasinti-icin-hangi-bolume-doktora-gidilir-szcu2-4953217/

https://www.medikalakademi.com.tr/vajinal-mantar-enfeksiyonu-nedir-belirtileri-nedenleri-ve-tedavi-secenekleri/