Vajinal Mantar Akıntısı Nasıl Olur_
Temmuz 6, 2020

Vajinal Mantar Akıntısı Nasıl Olur?

ile admin

Her kadında en az 1 kere meydana gelen bir enfeksiyon olan vajinal mantar günlük yaşam kalitesinin oldukça düşmesine yol açan bir enfeksiyondur. Kaşıntı, döküntü, akıntı ve tahriş sebebi ile yürürken, otururken ve cinsel ilişki esnasında kişide rahatsızlık hissi oluşmasına neden olur.  

Vajina mantarı genellikle vajinada bulunan Candida albicans mikroorganizmalarının sayısı kontrolsüz bir şekilde artış göstermesi ile ortaya çıkan enfeksiyondur. Ancak gebelik, stres, uykusuzluk, diyabet ve zayıf bağışıklık sistemi sorunları sebebi ile de kişide meydana gelebilmektedir.

Tekrarlayabilen ve bulaşıcı olan bir hastalık olduğundan vajina hijyenine, temizliğine dikkat edilmelidir. Tedaviden sonra kişide yeniden vajinal mantar oluşumu gözlenirse doktora başvurulmalıdır. Tedaviden sonra kişide yeniden enfeksiyon oluşmuş olmasının sebepleri arasında cinsel partnerden kişiye bulaşmış olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Vajinal mantar belirtileri nelerdir?

Vajinal mantar hastalığının semptomları kişide faklılık gösterebildiğinden doktor muayene yaptıktan sonra kişiye özel ve uygun olan tedavi şeklini uygulamalıdır. Kişide ciddi bir enfeksiyon yoksa uygulanacak olan tedavi daha basit olacaktır. Krem, merhem gibi tedavi yöntemleri ile enfeksiyon geçecektir. Ancak ciddi bir enfeksiyon söz konusu ise kişiye ağızdan alınan ilaç tedavisi veya 1,5 ay kadar her hafta ağızdan ya da lokal antifungal ilaç tedavisi uygulanabilir. 

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri:

  • Vajina ve çevresinde kaşıntı,
  • Peynirimsi veya çökelek şeklinde akıntı,
  • Cinsel sırasında yanma ve ağrı hissi,
  • İdrar yaparken yanma hissi

Kişide bu belirtilerin tamamı bulunmayabilir. Yine de birkaç tanesi fark edildiğinde mutlaka muayene olunmalı ve kültür alınmalıdır.

Alınan kültür sonucuna göre de hastalığın şiddeti tespit edilir ve buna uygun şekilde tedaviye başlanır.

Peki, vajinal mantar akıntısı nasıl olur?

Kişiden kişiye farklılık gösteriyor olsa da genellikle:

  • Akıntı beyaza yakın bir krem rengindedir.
  • Pütür pütür olabilir.
  • Kıvamı kreme benzeyebilir.
  • Genellikle kokuya sebep olmasa da bazen ekşimsi bir kokusunun olduğu görülebilir.

Vajinada yaşanan akıntı sebebi ile kişiler günlük yaşantısında rahatsızlık duyabilirler. Günlük yaşam kalitesi etkilendiğinden tedavi edilmelidir.    

Ayrıca sağlıklı bir cinsel hayat için ve aile hayatının devamı için de tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde korunmasız ilişkiye girilmemesine dikkat edilmelidir. Nadiren de olsa enfeksiyonun erkeklere cinsel ilişki ile geçtiği de görülmüştür.

Eğer eşte peniste kızarıklık, ağrı ve spermin dansitesinde değişim fark edilirse onun da muayene olması oldukça önemlidir. 

Mutlaka Hekime Danışın

Mantar oldukça ciddi ve kontrol altına alınması meşakkatli olabilen bir deri enfeksiyonudur. Yaygın mantar hastalıklarının tedavisi oldukça güç olmakla birlikte, ilaçlı tedavi çoğunlukla uygulanır. Elbette ilaç kullanımı ve dozajı hekim tarafından belirlenir. İlaçlarınızı reçete ile ve hekiminizin onayı ile temin ediniz ve eczane dışında ilaç satın almayınız.

Kaynakça:

https://www.jinekoloji.net/vajinit-mantar-akinti

https://www.bayindirhastanesi.com.tr/blog/kadinlarin-ortak-derdi-vajinal-enfeksiyonlar-338