Vajinal Akıntı Kaç Yaşında Başlar_
Eylül 29, 2020

Vajinal Akıntı Kaç Yaşında Başlar?

ile admin

Vajina, rahim yolunun dışarıya açıldığı kanalın dış cephesini oluşturan dokunun adıdır. Kadın cinsel organı olan bu doku, aynı zamanda boşaltım sisteminin de bir parçasıdır ve idrar kanalının ağzı vajinanın hemen üzerinde yer alır. Dolayısıyla vajina için karmaşık bir organ sistemi demek doğru olur. Bakteriyel risklerin de söz konusu olduğu bir ortam olduğundan, buradaki hijyenik etkinlik, özellikle rahmin etkinliklerinin başlamasından sonra büyük önem arz eder. Bu aşamadan itibaren bu organ aynı zamanda cinsel organ olarak da kullanılmaya başlayacağından bakteriyel risk artar ki, adet periyodlarının başlaması da, bir hijyen gereksinimini ortaya çıkarır. Vajinal akıntı veya diğer ismi ile vajina akıntısı, kadınlık organının sağlıklı biçimde fonksiyonlarını sürdürmesi için vücut tarafından salgılanan bir sıvıdır.

Vajina akıntısı, içerisinde ölü hücreleri ve bakterileri barındırma özelliğine sahiptir ve bu akıntının vajina florasını temizleme fonksiyonu söz konusudur. Vajinal akıntılar genel olarak normal etkinlikler olmakla birlikte, ergenlikle başlayıp, monopozla sona eren vücut fonksiyonları içerisindedir. Yani aslında vajina akıntısı, adet görülüğü süre içerisinde görülür demek doğru olacaktır. Ancak çocuklarda adet görmeye başlamadan bir süre önce akıntı görülmeye başlayabilir.

Vajina Akıntısı Ne Zaman Başlar?

Olağan vajina akıntısı, ergenlikle başlar. Kız çocuklar için ergenliğe giriş süresi 9-11 yaş aralığıdır. Bu aralık genetik faktörlere başlı olarak küçük oranda değişiklik gösterebilir veya olağan dışı haller söz konusu olabilir. Normal koşullarda vajina akıntısının, herhangi bir dış etken yok ise ergenlik başladığında başlaması beklenir.

Ancak vajina akıntısı bu sürecin öncesinde de çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda hekim kontrolü gereklidir zira, ergenlik öncesinde vajina akıntıları için normaldir diyebilmek mümkün değildir

Vajina akıntısının doğası gereği, bu akıntıların kadınlık fonksiyonlarının var olduğu süre içerisinde var olması beklenir ki, çocuklarda meydana gelecek akıntıların, doğal oluşundan söz edebilmek mümkün değidir. Çocuklarda vajina akıntısı, hekimlerin dikkatle ele aldığı konulardır ki, bu akıntıların bazıların travma halleri neden olabilmektedir. Vajinaya herhangi bir şekilde harici etkilerin yönelmesi halinde, ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Henüz tam anlamıyla çalışmaya başlamamış sistemin, güçlü savunma reaksiyonu olmadığından, ortaya çıkan akıntı, bir sorunun belirteci olabilir.

Çocuklarda Vajina Akıntısı Neden Olur?

Çocuklarda vajina akıntısı, ergenlik öncesindeki bir veya birkaç yıl içerisinde olağan sayılabilir. Elbette buna hekimin yapacağı konsültasyon neticesinde karar verilebilir. Ancak genel olarak bu süre zarfında olağan haller içerisinde olduğu kanaati yaygındır.

Fakat ergenlikten çok önceki dönemde, örneğin; 5-6 yaşlarında bir çocuğun vajinal akıntı ile karşılaşması bir enfeksiyon belirteci veya benzeri bir anomaliye işaret edebilir. Akıntı, olağan haller dışında, genital sistemin bir reaksiyonudur. Bu nedenle akıntının erken yaşlarda ortaya çıkması, olana dışı hal sayılabilir.

Çocuklarda genital sistem rahatsızlıklarının birçoğu, genital organ, yani vajina temizliğinin yanlış yapılmasından kaynaklanır. Yetişkinlerde olduğu gibi, çocukların da vajinal duş yapmaları doğru değildir ve sabunla temizlik bu yaşlarda da olağan dışı sonuçları ortaya çıkarabilir. Ayrıca çocukların dokuları çok daha hassas olduğundan, kullandıkları iç çamaşırlarının da kesinlikle pamuklu materyalden üretilmiş olması gerekir. Kız çocuklarına sentetik iç çamaşırı giydirilmesi doğru değildir. Esasen, genel olarak sentetik kıyafetlerin giyilmesi doğru değildir ama söz konusu çocuklar olduğunda bu duruma daha fazla özen gösterilmesi gerekir.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da mantar enfeksiyonu veya bakteriyel enfeksiyonlar görülebilir. Bu çevresel etkenlerle meydana gelebilen bir durum olduğundan, akıntının buna bağlı olarak gelişmesi mümkün olabilir.

Ancak altı çizilmesi gereken husus, ergenlik öncesi çocuklar ile ergenlik dönemindeki çocukların ayrı tutulması gerekliliğidir. Ergenlikten itibaren olağan vajinal akıntılar başlayacağından, bunun üzerinde durmak gerekli olmayabilir.

Erken Yaşta Vajina Akıntısı Riskli midir?

Olağan sürecin dışındaki her bedensel reaksiyon bir risk olarak tanımlanabilir. Ergenlik öncesinde çocuklarda vajina akıntısı, özellikle yoğun miktarlara erişmesi durumunda elbette olağan değildir. Bu nedenle bu yaş grubunda (9 yaş öncesi) görülecek akıntılar dikkatle incelenir.

Yapılacak jinekolojik değerlendirme, evlilik öncesi kadınlar için daha yüzeysel olacağından, bu yaşlarda çocukların genital organ sağlığına dikkat edilmesi büyük önem arz eder. Gerek ebeveynin koruyucu etkinlikleri, gerekse çocuğun bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Ergenlik öncesi cinsel genital organlar sadece boşaltım sisteminin bir bileşenidir ve öyle kalmak durumundadır. Aksi halde ciddi sorunların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Herhangi bir sebeple ergenlik çağından önce vajinal akıntı gözlemlenen çocuk mutlaka hekime götürülmelidir. Bunun sebepleri içerisinde enfeksiyonlar olabileceği gibi travmalara bağlı reaksiyonlar da olabilir. Her ne kadar çocuklarda bulaşıcı hastalık görülmeyecek olsa da, patolojik doku oluşumları gibi risklerin elimine edilmesi her yaş için gereklidir.

Sonuç olarak Vajinal akıntı kaç yaşında başlar? Sorusunun cevabı; ergenlik çağı yani 9 yaş ve civarı olarak verilir. Öncesinde nadiren bu periyot başlayabilir ve bir miktar gecikmesi de mümkün olabilir. Bu sürelerin dışında marjinal değişiklikler olması halinde hekime başvurmak, kaçınılmazdır.

Kaynakça:

https://www.hastane.com.tr/saglik/kiz-cocuklarinda-vajinal-akintilar.html

https://www.hurriyet.com.tr/aile/kiz-cocuklarinda-vajinal-akinti-normal-mi-417836