Vajinal akıntı için hangi doktora gidilmeli_
Eylül 29, 2020

Vajinal akıntı için hangi doktora gidilmeli?

ile admin

Vajinal akıntı, vajina florasının doğal etkinlikleri içerisinde var olan bir durum olmakla birlikte, bazı durumlarda akıntının miktarı, kokusu, rengi değişebilir ve bunu kaşıntı ve/veya acı hissi takip eder. Normal durumların dışında vajinal akıntı, bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir ki, bu  gibi durumlarda hekime başvurmak oldukça önemlidir. Pekiyi vajinal akıntı ne zaman tehlike arz eder. Başka bir deyişle hangi durumda doktora başvurmak gerekir?

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal akıntı; vajina içerisindeki salgı bezleri tarafından üretilen ve vajinanın florasını düzenleme fonksiyonu bulunan bir akıntı olarak tanımlanabilir. Düzenli olarak vajinadan belli oranda akıntı olması normaldir. Ölü hücrelerin ve bakterilerin yer aldığı bu sıvı; normal koşullarda herhangi bir yan etki ortaya çıkarmaz.

Kadınların menstüral döngüsü içerisinde vajinal akıntının niteliği değişebilir. Ovulasyon döneminde vajinal akıntı artabilir. Bu akıntının sebepleri içerisinde emzirme periyodunda olmak da sayılabilir. Bununla birlikte vajina akıntısı cinsel uyarılma durumunda da artabilir.

Sayılan durumların tamamı normal durumlardır ve bunlar için herhangi bir eylemde bulunmaya gerek yoktur. Bu akıntı, bu seyir içerisinde vajina sağlığı bakımından gereklidir. Gerek floranın korunması gerekse genel doku sağlığı bakımından bu sıvı akışı önemli fonksiyona sahiptir.

Ancak vajinal akıntı; beraberinde ağrı, acı veya kaşıntı ile birlikte seyrediyor, miktarı artıyor ve rengi koyulaşıyorsa, bu normalin dışında bir duruma işaret ediyor olabilir. Akıntının rengi, dokusu veya miktarında anormal bir değişiklik olması bir anomaliye işaret edebileceğinden, dikkate alınmalıdır. Bunun yanında, acı, ağrı veya kaşıntı var ise mutlaka hekim ziyareti gereklidir. Zira acı ve ağrı gibi durumlar, beklenen durumlar değildir. Birkaç günden fazla bu semptomları görmek, hekim başvurusunu gerekli kılar.

Vajina Akıntısı Halinde Hangi Doktora Gidilebilir?

Belirttiğimiz gibi; normal döngü içerisinde oluşan vajina akıntıları için hekime başvurmaya gerek yoktur. Hormonların ve vajina florasının sağlıklı çalıştığı durumlarda, vajina akıntısı sürekli meydana gelir ve zararsız, hatta faydalıdır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi olağan dışı akıntıların meydana gelmesi halinde, Kadın Doğum Kliniklerinden randevu alarak, Jinekoloji uzmanı hekimlere muayene olmanız gereklidir. Kadın Doğum Uzmanı ve Jinekolog, aynı anlama gelmektedir. Bu uzmanlık alanı iki şekilde de anılabilmektedir.

Kadın doğumcu, kadın hastalıkları uzmanı, doğum hekimi, kadın doktoru, nisaiye hekimi gibi isimlerle de anılan alan Jinekoloji Ana Bilim dalında uzmanlık yapan hekimlerin görev aldığı alandır. Evrensel olarak bu hekimlere Jinekolog denir.

Jinekolog hekimler, vajinal akıntılar ve kadın üreme sistemi ile ilgili tüm hastalıklar üzerinde ihtisas sahibidir. Jinekolog hekimler; Adet düzensizlikleri, Dış gebelik,  Doğum kontrol yöntemleri , Gebelik süreci, Kısırlık tedavisi, Kürtaj, Normal doğum ve sezaryen doğum, Organ sarkmaları, idrar kaçırma, Rahim ağzı hastalıkları, Rahim hastalıkları, Vajinit (vajinal akıntı), Yumurtalık hastalıkları gibi alanlarda tedavi uygularlar.

Hangi Durumda Hekime Başvurmak Gerekir?

Vajina Akıntısı olağan bir durumdur. Ergenlikten itibaren memopoza kadar, farklı periyotlarda, farklı miktarlarda akıntı olması olağandır. Ancak bazı etkiler nedeniyle akıntı, normal dengesini kaybedip, olağan dışı hale gelebilir. Vajina akıntısının olağan dışı hale gelmesine sebep olan başlıca etkenler;

Vajinanın yanlış temizlenmesine bağlı flora bozulması (kimyasal kullanımı, vajinal duş vb.)

  • Mantar enfeksiyonu
  • Bakteriyel Enfeksiyonlar
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Tahrişe bağlı enfeksiyonlar
  • Doğum kontrol yöntemleri
  • Menopoz
  • Kullanılan diğer ilaçların yan etkileri (antibiyotik ve steroidler)
  • Diyabet
  • Rahim ağzı kanseri

Şeklinde sıralanabilir. Ancak elbette aklınıza ilk önce en kötüyü getirmeniz doğru yaklaşım değildir. Hekim kontrolü olmaksızın zaten bu sorunun neden kaynaklandığını anlayabilmeniz mümkün değildir. Hekim dahi yapacağı fiziksel muayene, tahliller ve tıbbi görüntüleme işlemlerinin ardından tanı koyar. Bu nedenle sizin panik olmamanız, sadece hangi durumda hekime başvuracağınızı biliyor olmanız gerekir.

Vajinal akıntının rengi, önemi bir belirti kaynağı olarak sayılabilir. Akıntının rengi, bulanık sarı, kahverengi veya yeşil ise bu normal bir durum değildir. Akıntının renksiz veya şeffafa yakın beyaz olması beklenir. Doğum sonrası renk değişimleri konusunda ise hekiminizin talimatlarını dinlemenizde fayda vardır.

Vajinal akıntının dokusu da son derece önemlidir. Köpüklü ve çok yoğun akıntılar, özellikle akışkanlık azalmışsa bir sorun işareti olabilir. Yapışkan dokulu akıntılar dikkatle incelenmelidir.

Son olarak akıntının doktora başvurmayı gerektirecek en önemli belirtisine dikkat çekelim. Ağrı, acı veya kaşıntı var ise, diğer renk ve doku detaylarından önce bunu dikkate alarak, derhal hekime başvurunuz. Hekiminiz size ön muayenede; Akıntının başlama zamanını, renk ve koku durumunu, kaşıntı ve kızarıklık durumunu soracak ve gerekli tetkiklere başlayacaktır.

Çoklu partner durumunda, hekimlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda inceleme yapması da mümkündür. Eğer cinsel yaşantınız bu şekilde devam ediyorsa, bunu doktorunuza mutlaka belirtmeniz gerekir. Vajinal akıntı tedavisinde bu önemli bir detaydır ve tedavinin seyrini bütünüyle etkileyebilir. Bazı enfeksiyonların bu bakımdan değerlendirilmesi önemlidir.

Kaynakça:

https://www.nilgunturhan.com.tr/vajinal-akinti

https://www.florence.com.tr/vajinal-akintilar-ve-tedavisi