Vajina Kaşıntısı Neden Olur, Ne İyi Gelir_
Eylül 29, 2020

Vajina Kaşıntısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

ile admin

Genital organlar, her ne kadar enfeksiyon ve alerjenik riske açık ortamlarda yer alsalar da, esasında bu organlar kendi savunma mekanizmalarını kuvvetli bir şekilde çalıştırırlar. Ancak her şeye rağmen çeşitli periyotlarda, farlı nedenlere bağlı olarak kadın cinsel organı kaşıntısı söz konusu olabilir. Vajina kaşıntısının sebepleri ve bu sorunu giderecek pratik yöntemleri bu sayfada inceliyor olacağız. Bu sayfada; vajina kaşıntısının tedavisi, vajinal kaşıntıyı önlemenin yolları ve vajina kaşıntısına karşı uygulanabilecek doğal yollar hakkında bilgiler aktaracağız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, vajina kaşıntısı ileri seviyede olanların, tedaviyi evsel çözümlerde araması doğru değildir. Hekim tavsiyesi olmadan ila kullanmak da doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Tedavi gerektiren sağlık sorunları durumunda, kesin bilgi kaynağının sadece doktorlar olduğunu unutmayınız.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Vajina kaşıntısı; enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Enfeksiyon ve alerji dışında, çeşitli sebeplerle ortaya çıka tahriş de, iyileşme sürecinde belli düzeyde kaşıntıya sebep olabilir. Cinsel birleşme durumunda ortaya çıkacak tahriş; belli bir süre ile orta şiddetli kaşıntıya sebep olabilir. Bunun nedeni çoğunlukla hormonal veya yapısal nedenlerle kuruluktur. Menopoz ve sonrasında yaşanan kuruluk da buna sebep olabilmektedir.

Yaygın görülen ve şiddeti kendiliğinden azalmayıp orta ve üzerinde oluşan kaşıntının sebebi ise, büyük ölçüde mantarlardır. Vajina mantarı; haricen bulaşabileceği gibi, floradaki mantar bakterileri, vajina yapısında meydana gelecek sistemik zayıflamalar halinde aktifleşebilir. Örneğin; bahsettiğimiz tahriş durumunda enfeksiyona açık hal gelen doku, mantarın enfekte olmasına neden olabilir.

Mantarlar elbette dışarıdan da bulaşabilir. Çoğunlukla tuvaletler vajinal mantarların kaynağıdır. Mantar maalesef kolaylıkla engellenebilen bir durum değildir ve hızla ilerleyip, sancılı bir süreci ortaya koyabilir.

Vajina kaşıntısı ayrıca dermatolojik hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Sedef hastalığının derideki tezahürü olarak görülebileceği gibi; trikomonas gibi sorunlar nedeniyle de kaşıntı ortaya çıkabilir.

Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların da, vajinal kaşıntıya neden olduğu bilinir.

Burada dikkat edilmesi gereken kaşıntının şiddeti ve ne süre ile devam ettiğidir. Artan şiddetli kaşıntı, acı ve ağrı ile birlikte seyrediyorsa, vakit kaybedilmeden hekim kontrolü gereklidir.

Vajina Kaşıntısı Sorunu Engellenebilir mi?

Vajina kaşıntısının sebepleri içerisinde sayılan faktörler elimine edildiğinde, çoğunlukla vajinal kaşıntı sorunu ile karşılaşma riski oluşmaz. Ancak elbette bu; asla kaşıntı olmayacağı anlamına da gelmez. Örneğin, hijyene çok dikkat ediyor olsanız dahi; flora bozulması gibi durumlarda vajina kaşıntısı sorunu ile yüzleşmeniz mümkün olabilir. Belirttiğimiz gibi Sedef gibi hastalıkların da tedbirle engellenmesi çok kolay değildir. Bunun yanında kronik deri hastalıklar ve kanser de kaşıntıya yol açacağından bu gibi durumlarda engelleme için bireysel olarak alabileceğiniz tedbir yoktur.

Ancak, genel olarak hijyene dikkat etmek, cinsel birleşmede korunmak gibi önlemler, mantar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunların engellenmesine yardımcı olacaktır.

Bu noktada hijyenle ilgili bir hususun altını çizmek gerekir. Vajina belli bir pH dengesine sahip olmalıdır ki, buradaki faydalı bakteri florasının da bozulmaması gerekir. Bu bakımdan vajinal temizlik yapılırken, bu işlem abartılmamalı, vajinal duş yapılmamalıdır.

Bir diğer tedbir ise iç çamaşırlar noktasında önem arz eder. Sentetik materyallerden üretilen iç çamaşırlar yerine, pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmeniz burada oluşacak bakteriyel riskleri azaltır. Bununla birlikte iç çamaşırlarınızı olabildiğinde az kimyasalla yıkamanız da, alerjik riskleri azaltmanızı sağlar.

Vajina temizliğinde kimyasal ve alkol gibi temizleyicilerin ise kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Vajina Kaşıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal kaşıntısının sebebi, vajina kaşıntısının tedavisi noktasında da yol haritasının ortaya çıkmasını sağlar. Kaşıntının hangi sebeple ortaya çıktığını ise hekim, yapacağını kontrollerle belirler. Kaşıntının kaynağına bağlı olarak, antibiyotik, antifungal ve diğer haricen kullanılan ilaçlar ile duruma bağlı olarak ağızdan alınan ilaçlar kullanılabilir.

Kaşıntı mantar sebebi ile ortaya çıkıyor ve yangıya neden oluyorsa, çoğunlukla ilaç tedavisi gereklidir. Topikal antibiyotik kremler ve mantar kremleri bu noktada etkili olabilir. Ancak enfeksiyonun türü ve şiddeti hekim tarafından kesin olarak tespit edilmeden ilaç kullanılması doğru değildir. Bu maksatla üretilen ve farklı enfeksiyonlar için kullanılan farklı kremler söz konusudur. Bu kremlerin hangisini ne kadar kullanacağınıza, kendiniz karar vermemelisiniz.

Ayrıca, mantar dışında buna sebep olabilecek bir dizi farklı sağlık sorunu da söz konusu olabilir. Bu nedenle tedavide hangi ilacın kullanılacağı ve ne kadar kullanılacağı gibi hususları hekimin belirlemesi zorunludur. Tüm bunların yanı sıra eğer kanser gibi bir sorun söz konusu ise hekime başvurmayıp, bireysel olarak tedavi arayışı içerisinde olmanız, erken teşhis şansını kaçırmanıza neden olabilir.

Vajina Kaşıntını Doğal Yollarla Gidermek Mümkün müdür?

Vajina kaşıntısı, bahsettiğimiz gibi bir çok farklı nedenle ortaya çıkar. Bu organ, bakteriyel erkinlik ve pH dengesi bakımından son derece hassas bir dengeye sahiptir. Bu nedenle doğal yol olarak tarif edilecek unsurların hiç birisinin kullanılması önerilmez. Vajina kaşıntısını engelleyici genel tedbirleri uygulamak dışında, kullanılabilecek çok fazla bitkisel veya doğal yöntem yoktur.

Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/vajina-kasintisi-neden-olur-2606990

https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1033135-vajina-kasintisi-neden-olur-ve-nasil-gecer